9 Symfonia Franciszka Schuberta

NOSPR zagra dla nas koncert z transmisją Online.

Piątek 22 Stycznia g,19.30.

Już jutro kolejny koncert online.

Tym razem Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach transmituje online swój koncert. W programie: 9 symfonia F. Schuberta. Dyryguje Domingo Hindoyan.


Oficjalna strona koncertu TUTAJZanim oglądniesz!

Przeczytaj o utworze i kompozytorze :)


O utworze:

(Tekst w całości pochodzi ze strony www.franzschubert.pl

Autorem tekstu jest Patryk Philavong)"Koncepcja stworzenia wielkiej symfonii w C-dur pojawiła się już w 1824 r. Schubert wspomina o swoich planach w liście do przyjaciela Leopolda Kupelwiesera: W moich pieśniach wprowadziłem niewiele nowego, eksperymentuję natomiast w paru utworach instrumentalnych, jakie ostatnio napisałem: dwóch kwartetach smyczkowych, oktecie. Mam zamiar napisać jeszcze jeden kwartet smyczkowy, a także utrzymaną w tym stylu nową wielką symfonię.

Pisząc o „nowym stylu” ma na myśli nieznany wcześniej w jego twórczości przepych architektoniczny poszczególnych ogniw cyklu oraz romantyczne pogłębienie strony wyrazowej w sposobie kształtowania tematów i wzmocnieniu pracy kontrapunktycznej. W ostatnich latach Schubert z większym niż dotychczas zaangażowaniem zwrócił się właśnie ku sztuce kontrapunktu, którego dogłębna analiza zaowocowała nowatorskim potraktowaniem polifonii w ostatnich wielkich dziełach instrumentalnych. Nie sposób nie zauważyć, że rozmach ostatniej symfonii ma swe źródła w stylistyce dzieł Beethovena, zwłaszcza z jego finalnego okresu twórczego, którego ukoronowaniem jest słynna IX Symfonia. Jej premiera 7 V 1824 r. była dla wiedeńskiego świata muzycznego wydarzeniem brzemiennym w skutkach. Dzieło wywarło na 27-letnim Schubercie ogromne wrażenie i zainspirowało go do stworzenia planów jego własnej symfonii Dziewiątej. Te w całości zrealizowane zostały dopiero 4 lata później – na pierwszej stronie partytury widnieje data marzec 1828. Kilka miesięcy później kompozytor już nie żył."


Czytaj dalej cały artykuł ...
O kompozytorze

Tekst pochodzi w całości ze strony www. encyklopedia.pwn.pl


Jeden z głównych przedstawicieli romantyzmu w muzyce, twórca pieśni romantycznej Pierwsze lekcje muzyki pobierał u ojca, nauczyciela muzyki, i u miejscowego organisty, M. Holzera. W 1808 został oddany do konwiktu w Wiedniu, gdzie uczył się m.in. gry na organach u V. Růžički i kompozycji u A. Salieriego; jednocześnie był sopranistą w cesarskiej kapeli chłopięcej i skrzypkiem orkiestry dworskiej. Podczas nauki w konwikcie zaczął komponować. Po przejściu mutacji głosu 1813 opuścił kapelę i, ukończywszy kurs pedagogiczny, 1814 został nauczycielem w szkole ojca. W tymże roku skomponował m.in. słynną pieśń Małgorzata przy kołowrotku do słów J.W. Goethego (z Fausta). W 1817 porzucił pracę nauczyciela i zajął się komponowaniem. W Wiedniu pozostał do końca życia, rzadko wyjeżdżając z miasta, np. latem 1818 i 1824 do zamku w Zseliz — jako nauczyciel muzyki córek księcia J.K. Esterházego, oraz 1819 i 1823 do Górnej Austrii — ze śpiewakiem J.M. Voglem. W stolicy otaczało go grono przyjaciół (pisarze: F. Grillparzer, J. Mayrhofer, malarz M. von Schwind, kompozytor F. Lachner, oraz Vogl — pierwszy wykonawca wielu jego pieśni, I. Assmayer, A. Hüttenbrenner, F. Schober i in.), uczestników słynnych posiedzeń muzycznych, zwanych Schubertiadami, podczas których wykonywano jego utwory, zarówno kameralne, jak i pieśni. Mimo środowiskowej popularności nie był szerzej znany (nie znali jego twórczości np. L. van Beethoven, któremu zadedykował 1818 Wariacje na fortepian, ani Goethe, do którego tekstów pisał pieśni), osiągnął sławę dopiero po śmierci. Zmarł 19 XI 1828 w Wiedniu.Koncert dostępny:

Kanał Facebook

22.01.2020

g.19.30

lub

Kanał YouTube

22.01.2020

g.19.30