Jak powstaje przedstawienie ?

Z Serii: Jak to jest... po drugiej stronie.

Teatr Wielki Opera Narodowa udostępnia aplikację "Operalnia", gdzie zdradza tajemnicę co dzieje się za kulisami przedstawienia.

Zastanawialiście się kiedyś co dzieje się za kulisami, gdy Wy słuchacie koncertu, czy oglądacie operę? Co dzieje się po drugiej stronie kurtyny, w holu, szatni, garderobie,?

Kupujemy bilety na koncert, czy spektakl często z wielotygodniowym wyprzedzeniem. Praca do spektaklu, na który kupiliście bilet, trwa już od kilku miesięcy. Jesteście ciekawi, jak ona wygląda?


Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie uchyla nam rąbka tej tajemnicy. Stworzyli aplikacje "Operalnia", w której dzielą się z widzami, jak powstają przedstawienia. Wszytko ujęte jest w krótkie filmy dostępne tylko w aplikacji.

Opowiadają one o pracy realizatorów przedstawienia:


Dyrygenta

Reżysera

Choreografa

Scenografa

Autora Kostiumów

Pracowni


Oraz o pracy wykonawców:


Śpiewaków

Chóru

Orkiestry

Tancerzy


Najciekawszym elementem aplikacji wydaje się jednak możliwość oglądania kulis przedstawienia i samej sceny w jednym czasie.

Dwie kamery pokazują nam co dzieje się za sceną, czego widz nigdy nie zobaczy oraz aktualny widok sceny. Zdaje się ze to naprawdę jedyna szansa, by znaleźć się na chwilkę z drugiej strony i poczuć jak tętni życie "z tej drugiej strony" :)Sam Teatr o swojej aplikacji pisze tak:

(Tekst w całości zaczerpnięty ze strony www.teatrwielki.pl )


O APLIKACJI

Operalnia – kiedyś pierwszy publiczny teatr operowy, mieszczący się w warszawskim Ogrodzie Saskim, teraz… pierwszy teatr operowy, który mieści się w aplikacji! Zajrzyj do fascynującego świata opery, poznaj tajniki przygotowywania spektaklu zza kulis! Czy wiesz, ile osób przygotowuje spektakl operowy? Czy wiesz, że w operze pracują nawet ślusarze, kwiaciarki, modystki, farbiarze czy tapicerzy? Podejrzysz wszystko, co dzieje się przed spektaklem i za kulisami podczas samego spektaklu – rozśpiewywanie się solistów, próby zespołów, montaż dekoracji, ustawianie światła czy wreszcie tancerzy przygotowujących się do wejścia i solistów schodzących ze sceny. Gdy jeden solista już śpiewa, drugi jeszcze jest w charakteryzatorni. Nad wszystkim czuwa inspicjent, a kiedy ktoś ma krótką przerwę, to wpadnie do bufetu. Chcesz to zobaczyć? Zapraszamy za kulisy!


O FINKCJONALNOŚCI


Aplikacja pozwala na jednoczesne oglądanie fragmentu opery Stanisława Moniuszki „Straszny dwór” i obserwowanie, co dzieje się w tym samym czasie za kulisami, w charakteryzatorni czy w bufecie.


Można obejrzeć także pracę realizatorów, którzy przygotowali tę inscenizację: dyrygenta, reżysera, scenografa, choreografa i projektantki kostiumów oraz wszystkich wykonawców: solistów, chóru, tancerzy i orkiestry.


Zobaczyć można także przygotowania do spektaklu w pracowniach, gdzie powstają kostiumy, dekoracje i rekwizyty oraz próby wszystkich zespołów muzycznych.


Więcej TUTAJAplikację można pobrac w App Store oraz Google Play

- więcej informacji TUTAJJeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samym przedstawieniu opery "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki zapraszam do artykułu TUTAJ.

Znajdziesz w nim charakterystykę przedstawienia, kompozytora oraz informacje o utworze. Dostępny jest też link, by zobaczyć całe przedstawienie ONLINE BEZPŁATNIE dzięki platformie VOD- Teatr Wielki Opera Narodowa.
Jak muzyk przygotowuje się do przedstawienia w Operze? Jeśli jest ciekaw zaglądnij TUTAJHistoria Opery jako formy scenicznej na przestrzeni wieków. Brzmi intrygująco? Więcej TUTAJ