Najpiękniejszy instrument na świecie...

Gdy mówię "WIOLONCZELA" to słyszysz ciepły, głęboki dźwięk, niską barwę brzmienia i piękno ?:) - Ja słyszę odgłos szurania, stukot i tajemniczy szmer...


Pierwszy utwór, który kojarzy Ci się z wiolonczelistą to zapewne:


Utwór - Gabriel Oboe - The Mission

Yo-Yo Ma - Amerykański wiolonczelista.

Ennio Morricione - jeden z najlepszych kompozytorów muzyki filmowej.


A może ...Utwór -J.S.Bach Preludium z I Suity na wiolonczele solo

M. Rostropowicz - Jeden z najbardziej znanych wiolonczelistów na świecie - zwany ojcem wiolonczeli.


Dla mnie ten dźwięk to coś zupełnie innego, ale zacznijmy od początku.


Wiolonczela jest instrumentem orkiestrowym i większość z Was widziała ją w Filharmonii. Jeśli ktoś lubi muzykę klasyczną, widział ją również w zespole kameralnym. Jak miałeś wielkie szczęście, to słyszałeś ją solo na żywo. Ja słyszałam ją pierwszy raz mając 7 lat, i słyszę ja codziennie od tamtego dnia :), Choć dla większości z nas wiolonczela jest instrumentem "klasycznym" od kilkunastu lat możemy usłyszeć jej brzmienie w innych okolicznościach niż tylko jako cześć składu orkiestry czy kwartetu.


A tak to się zaczęło:


W 1972 powstaje oficjalna grupa DIE 12 CELLISTEN. Stworzona przez wiolonczelistów z Berlińskiej Filharmonii. Są ikoną wiolonczeli, klasą samą w sobie, ideałem, na który każdy z wiolonczelistów zawsze patrzy z podziwem.

Każdy z nas słyszał o grupie muzycznej METALICA i większość z nas choć raz w życiu słyszała utwór Nothing Else Matters. W 1993 w Helsinkach czterech studentów akademii muzycznej zakłada kwartet wiolonczelowy. W 1998 r.

wydają drugą płytę, z aranżacją piosenki Metaliki, która zmienia świat wiolonczelowy na zawsze.

Wydawałoby się, że wszystko już widzieliśmy i słyszeliśmy ....

w 2011 r. Luka Sulic i Stjepan Hause Studenci Akademii muzycznej w Londynie nagrywają filmik z aranżacją "Smooth Criminal" Michaela Jacksona, który do dziś doczekał się 35 mln wyświetleń na Youtube. Tak powstaje grupa 2CELLO, która w ciągu kilku lat skradła serca wielu......na całym świecie <3
To jeszcze nie koniec historii wiolonczelowej drogi ...ciąg dalszy nastąpi...

... i by wzbudzić Waszą ciekawość, zostawiam na koniec filmik z kolejnego artykułu ! :)Do usłyszenia ;)!