Maj z jubilatem, czyli Opera "Paria" i Stanisław Moniuszko.


W maju 2021 obchodzimy 202 rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, z tej okazji przygotowałam dla Was niespodziankę ! Oglądnijmy razem opery te- chyba troszkę mniej znane ;) Wszyscy widzieliśmy Straszny Dwór i Halkę.

Moniuszko jest jednak kompozytorem aż dziewięciu oper. Wiecie jakich?


Halka (premiera wersji 2-aktowej 1848, wersji 4-aktowej 1858) libretto: Włodzimierz Wolski

Sen Wieszcza (nieukończona, pisana w latach 1852–1853) libretto: Władysław Syrokomla

Flis (premiera 1858) libretto: Stanisław Bogusławski

Rokiczana (nieukończona, pisana w latach 1858–1859) libretto: Józef Korzeniowski

Hrabina (premiera 1859) libretto: Włodzimierz Wolski

Verbum nobile (premiera 1861) libretto: Jan Chęciński

Straszny dwór (premiera 1865) libretto: Jan Chęciński

Paria (premiera 1868) libretto: Jan Chęciński

Trea (nieukończona, pisana w roku 1872) libretto: J.S. JasińskiZacznijmy więc od końca :) Paria... kto oglądał ręka w górę! - kto nie, nic straconego. Teatr Wielki Opera Narodowa udostępnia bezpłatnie nagranie przedstawienia na swoim kanale VOD.
Zanim oglądniesz!

Przeczytaj historię i treść utworuHistoria Utworu

( tekst pochodzi w całości ze strony www.culture.pl )


Premiera ostatniej opery Stanisława Moniuszki "Paria" (1869)

odbyła się 11 grudnia 1869 roku w Warszawie.


Już dziesięć lat wcześniej, w okresie wileńskim, Moniuszko zainteresował się tragedią francuskiego pisarza Casimira Delavigne'a i zwrócił się z prośbą do Jana Chęcińskiego, autora librett dwóch wcześniejszych jego oper, Verbum nobile i Straszny dwór, o napisanie libretta również do "Parii". Miłośnikom opery Delavigne jest znany jako autor "Nieszporów Sycylijskich", które stały się podstawą libretta opery Verdiego pod tym samym tytułem. Możliwe, że właśnie sukces opery Verdiego skłonił Moniuszkę do sięgnięcia po inny dramat tego pisarza. Ponadto Delavigne zasłynął również jako autor wielu elegii patriotycznych i pieśni rewolucyjnych, m.in. poświęconej powstaniu listopadowemu "Warszawianki", do której muzykę skomponował Karol Kurpiński. Libretto na podstawie "Parii" Delavigne'a Chęciński opracował szybko, ale praca nad operą rozciągnęła się na okres prawie dziesięciu lat. Zanim opera została ukończona, Moniuszko stworzył ilustrację muzyczną do sztuki Delavigne'a, wystawianej wówczas w Warszawie. Muzykę towarzysząca wystawieniu sztuki wykorzystał później częściowo w operze...


Czytaj dalej na www.culture.pl
Treść opery

( tekst pochodzi w całości ze strony www.moniuszko200.pl )

PARIA

Opera w 3 aktach z prologiem


TREŚĆ. Prolog. Jesteśmy w świętym gaju nieopodal Benares, w pobliżu posągu Brahmy. Młody wódz Idamor zwierza się przyjacielowi Ratefowi z występnej miłości, jaką darzy Nealę, córkę arcykapłana Akebara. Ich rozmowę przerywa nagły zgiełk: to tłum ściga pariasa, który odważył się skalać świętą ziemię (chór: Chwytać go, chwytać go!). Idamor staje w obronie nieszczęśnika, dowiedziawszy się jednak, z kim ma do czynienia, sam zwraca się przeciwko niemu, choć już po chwili, w samotności, czyni sobie straszne wyrzuty: przecież sam jest pariasem, który porzucił ojcowski dom, chcąc uciec przed swą kondycją (Paria! – Jemu słońce żałuje swych promieni).


Akt I. Pierwszy obraz. Neala i chór braminek sławią wschód słońca (Spod gwiaździstej opończy). Nealę dręczy sumienie, pogwałciła bowiem swe śluby, oddając serce mężczyźnie (Czystego ducha – I już to jestem pierwszą wśród kapłanek). Pojawia się Idamor, kochankowie ponawiają przysięgi (duet: Kochany, przy tobie tak błogo). Drugi obraz. Jesteśmy w świątyni Kali (chór: O, Surja wspaniały), gdzie Akebar zebrał kastę kapłańską, by ją ostrzec przed niebezpieczeństwem: Idamor wygrał wojnę, teraz zaś, silny poparciem ludu, chciałby pozbawić kapłanów ich władzy. Podczas gdy ojciec przysięga bronić swej kasty, zapewniając, że posiadł w tej mierze broń niezawodną, Neala drży o bezpieczeństwo ukochanego. W świątyni, na we-zwanie Akebara, staje Idamor, groźba okazuje się jednak błogosławieństwem, arcykapłan bowiem oznajmia, ku powszechnej radości, że oddaje Nealę za żonę zwycięskiemu wodzowi.


Akt II i III opery TUTAJ - link prowadzi do strony www.moniuszo200.pl


Dołącz do wydarzenia na FB i oglądaj razem z innymi TUTAJ


Oglądaj przedstawienie

bezpłatnie na kanale

Teatr Wielki VOD