Orkiestrówki

Opowiadam wam o muzyce.... o pracy.... o orkiestrach ... nagraniach.... czas, żebyście zobaczyli, nad czym pracuje każdego dnia....


Opowiadałam wam, że mój dzień składa się z różnych części ćwiczenia. Gama etiudy, utwory...i....orkiestrówki.

Czym są orkiestrówki? Pamiętacie? To wybrane fragmenty partii danego instrumentu z repertuaru orkiestrowego. Zebrane są najczęściej w całe zbiory - książki nutowe, które zawierają kilku- linijkowe wycięte fragmentu z dużych utworów. Po co i dlaczego to ćwiczymy?


Jest to w pewien sposób ułatwienie. Widząc repertuar na cały sezon sprawdzam najpierw w książce orkiestrówek czy dane utwory są w niej wpisane. Dlaczego? Zeszyty orkiestrówek zawierają najtrudniejsze fragmenty partii. Co oznacza ze jeśli jakiś fragment wymaga dodatkowego poćwiczenia, to zapewne znalazły się tam owe skomplikowane linie;)


Ćwiczenie fragmentów orkiestrowych ułatwia nam pracę. Z nutami tymi spotykamy się na "studiach orkiestrowych" - tak nazywa się przedmiot na akademii muzycznej, na którym ćwiczymy fragmenty orkiestrowe.


Jest jeszcze jeden powód dla którego, orkiestrówki spędzają nam sen z powiek. By dostać się do orkiestry, trzeba zagrać do niej przesłuchanie. To coś w rodzaju rozmowy kwalifikacyjne j- tylko muzycy grają, a nie opowiadają o sobie ;) Orkiestrówki są ważną częścią takiego przesłuchania. Może nawet najważniejszą. Krótkie fragmenty z równych utworów, symfonii, koncertów, oper są naszą - wizytówką. Dzięki nim muzyk na przesłuchaniu pokazuje swoje umiejętności techniczne, ale przede wszystkim muzyczne. Musi bowiem w krótkim fragmencie zaprezentować charakter danego utworu.


Nagrałam dla was kilka orkiestrówek. Zapewne nigdy nie słyszeliście nic podobnego i myślę, że będzie to dla was ciekawe.

Jeśli macie ochotę sprawdzić, pogrzebcie po partyturach, sprawdźcie linie wiolonczeli. Może znacie utwór, który prezentuje i wpadnie wam w ucho linia melodyczna, którą gram..... :)

Życzę w każdym razie dobrej zabawy w rozpoznawaniu fragmentów :) - zostawiam Wam już to zadanie !Joanna Latała - fragment orkiestrowy -J. Strauss Don Juan
Joanna Latala - fragment orkiestrowy - C.Debussy Le merJoanna Latala - fragment orkiestrowy - J.Brahms Symfiania no 2Joanna Latała - fragment orkiestrowy - L. van Beethoven - Symfonia no 5