Polskie Instrumenty Ludowe. - Wybór miesiąca - Listopad.

"Instrumenty z duszą" Instytut Muzyki i Tańca stworzył serię filmów o polskich instrumentach ludowych oraz wirtualne centrum instrumentów ludowych.

( tekst pochodzi ze strony akademiakolberga.pl )


" Instrumenty z duszą ” to cykl krótkich filmów edukacyjnych (zrealizowanych przez Instytut Muzyki i Tańca) o tematyce muzycznej, przedstawiających polskie instrumenty ludowe. Ich zadaniem jest przybliżenie najważniejszych informacji o budowie instrumentów, sposobie ich wytwarzania, ich historii i funkcji w kulturze oraz o dawnej i obecnej praktyce wykonawczej. W roli narratorów występują znani muzycy, którzy oprócz barwnych opowieści o instrumencie, w mistrzowski sposób prezentują również ich walory brzmieniowe.


Zobacz serię TUTAJ


Ponadto powstało wirtualne centrum instrumentów ludowych :


www.instrumenty.edu.pl(Tekst pochodzi w całości z opisu IMIT )


Instytut Muzyki i Tańca zaprasza do wirtualnej wycieczki po największym centrum instrumentów ludowych w Polsce. Portal „Polskie ludowe instrumenty muzyczne” prezentuje instrumenty muzyczne i narzędzia dźwiękowe wykorzystywane w Polsce od XVIII do XXI wieku. Strona ma charakter popularyzatorski i edukacyjny, spełniając jednocześnie wymagania specjalistów i naukowców. Portal prezentuje 250 instrumentów - unikalnych eksponatów muzealnych, pochodzących z najważniejszych kolekcji w Polsce. Jako pierwszy prezentuje tak bogaty materiał porównawczy – całkowicie nową dokumentację zdjęciową (prawie 1000 zdjęć) wraz z profesjonalnymi opisami, wzbogacony o nagrania dźwiękowe, materiały audiowizualne oraz projekty instrumentów. Niektóre obiekty prezentowane są w technice 360 st. Portal prezentuje także informacje o tradycjach muzycznych poszczególnych regionów Polski i funkcji każdego instrumentu w ludowej kulturze. Przygotowany został w wersji polskiej i angielskiej. Wszystkie instrumenty w bazie zostały sklasyfikowane w oparciu o najnowszą wersję klasyfikacji instrumentów Hornbostela i Sachsa po raz pierwszy w całości przetłumaczoną na język polski. Projekt zrealizowany został przez Instytut Muzyki i Tańca w Roku Oskara Kolberga (2014) ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach działań priorytetowych Roku Kolberga.Fortepian w zbiorach polskich

www.fortepian.instrumenty.edu.pl


( tekst pochodzi w całości z opisu IMIT )


„Fortepian w zbiorach polskich” . W bazie zgromadzono najciekawsze i najpiękniejsze instrumenty reprezentujące różne typy zabytkowych fortepianów – skrzydłowe, stołowe, pionowe, pianina i hybrydy. W kolekcji, m.in ostatni fortepian Fryderyka Chopina, instrument Zygmunta Noskowskiego podarowany mu przez naród, fortepiany niemal całkowicie zapomnianych firm polskich, a także kurioza, jak np. pianino dla dzieci, które „rośnie” wraz z wykonawcą.

Ludowe Instrumenty Muzyczne

www.ludowe.instrumenty.edu.pl
Skrzypce w zbiorach polskich

www.skrzypce.instrumenty.edu.pl
Polecam serdecznie by zagłębić się w ten wspaniały zbiór dostępny online. Posłuchać dzięków nietypowych i wspaniałych instrumentów. Pooglądać zdjęcia, przeczytać historię. Olbrzymia bibliotek wiedzy o polskiej kulturze muzycznej!