Q & A -2

Odpowiedzi na Pytania


Znów pojawiło się kilka ciekawych pytań !

Szkoda, że jesteście nieśmiali .... i nie publikujecie na FB .

Zachęcam was do tego w przyszłych edycjach!


Ile godzin dziennie Pani ćwiczy?

Ćwiczę mniej więcej od 4 do 6 godzin dziennie.


Jaki koncert był dla Ciebie najważniejszy?

W 2015 roku miałam przyjemność wystąpić w CarnegieHall w Nowym Jorku.

To miejsce, chyba dla każdego muzyka jest wyjątkowe, symboliczne. To najsłynniejsza sala koncertowa na świecie. Grając tam, czujesz się naprawdę wyjątkowo. Wiele wspaniałych muzyków, kompozytorów, dyrygentów stało na deskach tej sali. Atmosfera jest naprawdę nie do opisania. Za kulisami ściany pełne są plakatów z wielkich przedstawień. To był dla mnie naprawdę ważny koncert.


Jak długo gra Pani na wiolonczeli? Czy zawsze chciała Pani grać na wiolonczeli?

Gram od 22 lat. W szkole muzycznej pierwszego stopnia wybrano dla mnie wiolonczelę argumentując na egzaminie wstępnym ich wybór zdaniem" ponieważ mam mocne ręce". Zaczęłam grać i polubiłam wiolonczele, a zbiegiem lat nie wyobrażałam sobie, żeby robić w życiu coś innego. Zawsze wiedziałam, że chce grać. Po pierwszych dużych wyjazdach za granice z orkiestrą wiedziałam, że to właśnie w orkiestrze czuje się najlepiej. I tak zaczęły się wyjazdy na kursy orkiestrowe, granie w dodatkowych orkiestrach.Ile osób pracuje w orkiestrze?

To zależy, od rodzaju orkiestry, w kameralnej mamy kilka (1-3 lub 4)pulpitów pierwszych skrzypiec, ok. 2 pulpitów altówek, 2 pulpity wiolonczel, 1 kontrabasów. Podwójny skład instrumentów dętych drewnianych i zależnie od repertuaru perkusję i instrument dęte blaszana.

Duża orkiestra symfoniczna ma ok. 8-10 pulpitów 1 skrzypiec.

6-8 pulpitów altówek; 5,6 pulpitów wiolonczel; 3,4 pulpity kontrabasów, 2 harfy, fortepian, podwójny skład instrumentów dętych drewnianych z ewentualnym 3 głosem dla każdego (czy dodatkowych instrumentów jak rożek angielski, czy klarnet basowy) 4 waltornie; 2-3 trąbki; 2-3 puzony; tuba i cała sekcja perkusji, która może liczyć nawet do kilkunastu osób.


Z jaką orkiestrą grało Ci się najlepiej i dlaczego?

Nie protrafię wybrać chyba jednej orkiestry, każdy zespół jest inny. Tworzą go inni ludzie i ciekawie jest być częścią każdej grupy. Zawsze jest to coś innego.

Każda orkiestra ma jakąś swoją tradycję, wewnętrzny rytm, atmosferę. To bardzo inspirujące być częścią nowej orkiestry.