Shallow - Analiza (muzyczna) ...

1. «rozpatrywanie jakiegoś problemu, zjawiska z różnych stron w celu jego zrozumienia lub wyjaśnienia...

2. «metoda badawcza polegająca na wyodrębnieniu z danej całości jej elementów i badaniu każdego z osobna...

Co ma wspólnego z muzyką?....


Analiza muzyczna utworu - przedmiot w szkole muzycznej, który nie jednemu z jej uczniów spędzał sen z powiek. Czym jest i dlaczego się tego uczymy?

Analiza muzyczna utworu jest czymś w rodzaju rozpoznawania składników ciasta. Na początku uczymy się o przyprawach - jak smakują, jak pachną, potem poznajemy różne składniki: mąka, jajko, masło... Każdy z tych komponentów to składnik - element. W muzyce element muzyki...


Kiedy jemy dobre ciasto czy inne danie, a znamy się trochę na gotowaniu - mówimy coś z stylu - " musisz mi dać przepis..." (w domyśle oznacza to, że chcemy poznać, z jakich składników zrobione jest ciasto. Jest dobre i chcielibyśmy je albo powtórzyć lub dowiedzieć się jaka kombinacja wpłynęła na tak smakowity rezultat.


Z muzyką jest tak samo. Jeśli słyszymy coś, co nam się podoba, zazwyczaj chcemy wiedzieć, dlaczego tak jest. Tego właśnie uczyła nas analiza muzyczna w szkole. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że w profesjonalnym życiu muzyka orkiestrowego będę wykorzystywać tę wiedzę na co dzień. Operując nią biegle oraz że tak ułatwi mi pracę i będzie tak niezwykle pomocna.

Wiele razy opowiadałam Wam, że przygotowując się do projektu z orkiestrą

przesłuchuję utwory z całymi partyturami. Często dokonuje wtedy również owej analizy.... nie zastanawiam się może zawsze nad każdym akordem - bo to praca dyrygenta, ale wiele w tym procesie rozszyfrowywania elementów.


Wiele z Was pyta, czy idąc na koncert, umiem się nim cieszyć, jak zwykły słuchacz. Wiele razy spotkałam się z tym pytaniem i zawsze nie bardzo wiem co odpowiedzieć. Tak - oznaczałoby, że nie zwracam uwagi na niuanse, technikę, całą zawartość wiedzy muzycznej, jaką mam w uszach i w głowie. Nie - oznaczałoby że nie umiem cieszyć się, po prostu słuchając, tylko skupiam się na profesjonalnych elementach. Więc odpowiedź brzmi jest - i tak i tak. :)


Czasem znajomi, którzy nie są związani z muzyką profesjonalnie podrzucają mi coś w stylu "super piosenki" :). - Zawsze po odsłuchaniu propozycji zastanawiam się, co mieli na myśli mówiąc "super" :) Czy chodziło o tekst, o frazę, melodię, rytm czy głos wokalisty? Oczywiście mam swoje ulubione pop piosenki, które nie mają nic wspólnego z "dobrym materiałem muzycznym" - ale nie zmienia to faktu, iż słuchając, jakiejkolwiek muzyki presja mojego zawodu wywiera wpływ na moje odczucie "super" - co zmienia moje postrzeganie muzyki.Znalazłam u Agnieszki Nesler cudowny filmik. Analiza Harmoniczna Shallow .

Hahaha dla muzyka to naprawdę śmieszna sprawa.... Sposób, w jaki przedstawi Wam tę piosenkę, jest prawie spójny z drogą, jaką przechodzi zawodowy muzyk orkiestrowy, słuchając Symfonii Beethovena :) Oczywiście aspekty, na jakie zwraca uwagę Agnieszka to tylko zagadnienia harmoniczne, czyli tylko jeden z elementów muzyki, który poddajemy analizie. Myślę jednak, że w bardzo przystępny sposób przedstawi Wam co dzieje się w głowie muzyka gdy słyszy on "to super piosenka, musisz posłuchać....". I w przystępny sposób przybliży, jaką wiedzę posiada muzyk po zawodowej szkole.

Tak więc przedstawiam Shallow:
Przydługawa analiza akordów na końcu, mam nadzieje znużyła Was równie bardzo, jak i mnie...: ) i tak to wygląda..... Symfonia Beethovena ma od kilkudziesięciu do kilkuset stron..... Oczywiście nie robię analizy każdego akordu, bo nie jest to konieczne. Skupiam się raczej na dynamice, frazie, prowadzeniu melodii, przejściach pomiędzy instrumentami etc. Myślę jednak, że przedstawiana przez Agnieszkę analiza, doskonale odzwierciedla zawiłość mojej analizy partytury i pomogła Wam, choć troszkę zrozumieć jak słucha muzyki muzyk zawodowy.

Obiecuję, że będziemy jeszcze uczyć się wspólnie o analizie, by przybliżyć Wam bardziej ten proces. :)