Sol Gabetta. 1 koncert wiolonczelowy Dimitra Szostakowicza. Koncert Online LIVE.

5.11.2020 g. 20.00 Koncert Orkiestry Symfonicznej w Goteborgu. Transmisja Online LIVE . Sol Gabetta wiolonczela- dyryguje Klaus Makela.


Nie mogłabym sobie darować, nie dzieląc się z Wami informacją o tak cudownej transmisji koncertu.

Orkiestra Symfoniczna w Göteborgu po raz kolejny umożliwia oglądnięcie koncertu online - transmisja odbędzie się w czwartek 5.11.2020


Dlaczego koncert jest wyjątkowy?

Bo mamy okazję usłyszeć pierwszy koncert wiolonczelowy D. Szostakowicza w wykonaniu jednej z najlepszych wiolonczelistek naszego pokolenia: Sol Gabetty.

Drugim utworem w programie jest *J. Sibelius Cztery legendy z Kalevali op. 22.

Niezwykła baśniowość utworu bardzo intryguje - dlatego szczególnie polecam zapoznanie się z pracą Larsa-Olada Ahlberga o tematyce legend skandynawskich (przeczytacie o nim w dalszej części artykułu).


* po publikacji artykułu Filharmonia w Gothenborgu zmieniła repertuar koncertu - drugim utworem w programie będzie J.Sibelius Symfonia no 7 C-Dur (notka o utworze dodana na końcu).Link do oficjalnej strony koncertu TUTAJ
Już nie mogę się doczekać!

Oglądajcie ze mną koniecznie!


Zanim posłuchasz!

Przeczytaj o kompozytorach i zapoznaj się z baśniową tematyką utworu Sibeliusa.


O kopozytorze

Tekst pochodzi w całości ze strony www.cameralmusic.pl


Dimitr Szostakowicz

Ten kompozytor i pianista rosyjski przyszedł na świat w Petersburgu w 1906 roku. Pochodził z rodziny, w której sztuka miała znaczenie, jego matka była pianistką i to ona była jego pierwszą nauczycielką muzyki. W wieku 13 lat rozpoczął naukę w Konserwatorium Leningradzkim, gdzie fortepianu uczył go L. Nikołajew, a kompozycji M. Steinberg.
W 1922 roku stracił ojca, co sprawiło, że odtąd musiał sam utrzymywać rodzinę grając na fortepianie. 2 lata później napisał swoją pierwszą symfonię- I symfonię f-moll, op. 10, dzięki której został zauważony w świecie muzyki. Kolejne dzieła takie jak opera „Nos” czy balet „Złoty wiek” potwierdziły talent młodego kompozytora. W wieku 21 lat otrzymał dyplom honorowy na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Lata '30 XX wieku to lata sukcesów. Niemniej jednak premiera opery „Lady Makbet mceńskiego powiatu” w 1934 roku całkowicie odwróciła losy kompozytora. Choć przyjęta bardzo dobrze przez publiczność opera ta nie spodobała się władzom i na ramach czasopisma „Pravda” została opisana jako niezgodna z założeniami muzyki sowieckiej, która przecież miała być muzyką prostą i zrozumiałą. Pomimo tego, iż na Zachodzie wraz z Prokofiewem uważany był za najbardziej reprezentatywnego kompozytora w Rosji to jego muzyka nie zawsze była doceniona w ojczyźnie.
Wraz ze skomponowaniem V i przede wszystkim patriotycznej VII symfonii „Leningrad” symbolu walki Rosjan z nazistowskim najeźdźcą artysta odzyskał prestiż w kraju. Natomiast po śmierci Stalina w 1953 roku styl Szostakowicza zmienił się, stał się znacznie bardziej osobisty, a utwory które wtedy powstały, głównie ostatnie symfonie oraz kwartety smyczkowe były idealną formą do wyrażania lęków oraz zmartwień autora. Znakomitymi dziełami z tego okresu są przede wszystkim „Pieśni lasu”, 24 preludia i fugi oraz XII symfonia b-moll „Babi Jar”.
Komponował utwory z każdego gatunku, napisał ich około 147. Jego twórczość wpłynęła na późniejszych kompozytorów takich jak Alfred Schnittke czy Edison Denisow. Zmarł w Moskwie w 1975 roku.O utworze


I Koncert wiolonczelowy Es-dur op. 107, został skomponowany w 1959 roku przez Dymitra Szostakowicza. Szostakowicz napisał utwór dla swojego przyjaciela Mścisława Rostropowicza. Dzieło zawiera dźwiękowy kod:

nuty D-S-C-H, muzyczny „podpis” autora.

Utwór składa się z czterech części:

Allegretto

Moderato

Cadenza - Attacca

Allegro con moto


Więcej o utworze przeczytaj TUTAJ

O kompozytorze


Johan Julius Christian Sibelius to najsłynniejszy skandynawski symfonik XX wieku. Był czołową postacią fińskiego życia muzycznego i przyniósł swemu krajowi światowy rozgłos.


Więcej o kompozytorze możesz przeczytać TUTAJO utworze

( repertuar zmieniony na *Symfonie no 7).


Sibelius Cztery legendy:

Wspaniałą pracę LARS-OLOF ÅHLBERG zatytuowaną :PÓŁNOCNE ŚWIATŁO I CIEMNOŚĆ W MUZYCE I MALARSTWIE ALBO: ARTYSTYCZNA EKSPRESJA TOŻSAMOŚCI KULTUROWEJ∗ .

Opowiada o magicznym świecie ludów północy. W wartościowy sposób przedstawia charakter utworów Sibeliusa, oraz cały nurt legend północnych w muzyce i malarstwie.

Link do artykułu znajdziecie TUTAJ

lub możecie pobrać PDF:

Sibelius
.pdf
Download PDF • 12.10MB

*Symfonia nr.7 C-Dur


Więcej o utworze możecie przeczytać TUTAJ

( link prowadzi do bardzo solidnego opracowania, analizy, utworu - ze względu na tłumaczenie z języka obcego formy gramatyczne na stronie docelowej mogą być niepoprawne).


Zobacz koncert na żywo

5.11.2020 g.20.00